2018. október 27., szombat

Boldogat, Nagyvas! :-))

Sajnos nem jutottam el a mai évfordulóra. Bosszant, hogy nem tudok akkor, oda menni, amikor és ahová szeretnék. Csomó mindenből kimaradok, ami elég gáz, mert 27 évesen élnem kellene és élményekkel gazdagodni. Mindegy, nem adom fel ezt sem. Hiszem, hogy egyszer eljön az én időm is. Jó lett volna ma és holnap ott lenni a TU-154-es 50 éves jubileumán, így viszont jobb híján csak az eddigi infókat örökíthetem itt meg magamnak, pedig jó lett volna még gyűjteni és beszélgetni megint a kapitánnyal, akivel tavaly lehetett, mikor ott voltunk az Aeroparkban.

Most akkor következzen egy kis nosztalgia. :-)) Akik olvasgatnak most biztos a pokolba kívánnak a sokak számára talán unalmas posztom miatt (bár, szerintem a többi sem túl érdekes ;-))), de számomra sokat jelent ez a típus és maga a repülés, meg a gépek.

Egyik ismerősömnek volt szerencséje repülni a típussal. Így mesélt róla :-D:



A volt főpilóta is megerősítette, akivel az Aeroparkban beszélgethettem, hogy baromi jól gyorsult és hogy pikk-pakk fent volt a francba'. :-D

Úgy tudom, felújították a parkban álló Nagyvasat erre az alkalomra. Több, mint 20 éven át hűségesen szolgált a magyar légitársaság flottájában, majd gyalázatos módon hagyták rohadni ébtizedekig a ferihegyi reptér elhagyatott részén.
1968. október 3-án emelkedett először a levegőbe az első Tu–154-es, a sorozatgyártás két évvel később kezdődött. 
1973. áprilisában kezdődött meg az itthoni szakemberek képzése a típusra, szeptember 5-én pedig a típus első magyar főpilótája, az oktatópilótai jogosultságot is megszerző
dr. Fülöp András (akivel az Aeroparkban lehet találkozni és akivel volt szerencsém nekem is beszélgetni a típusról) hazarepülte az első gépet. A Malév a Tu–154-esek első üzemeltetői közé tartozott. Korábban két géptípust; a 36 méteres, négy légcsavaros Il–18-ast és a 37 méteres Tu–134-est használta, a 48 méteres Tu–154-es nem fért be egyik hangárba sem. Emiatt mindenféle karbantartást, vagy javítást a szabadban kellett csinálni, télen is. Szimulátor híján (1982-ben lett) a magyar pilótáknak a berepülőpilóták segítségével az első három gép érkezése után
rengeteg veszélyes gyakorlatot élesben kellett tesztelni. Átstartoltak két hajtóművel, leszálltak egyel, vagy fékszárny használata nélkül landoltak. Ezeken a gyakorlórepüléseken csak a személyzet lehetett a gépen, ez is jelzi, hogy milyen rizikós volt a dolog.
A korábban automatikus fedélzeti vezérlőrendszer csak minimum 60 m függőleges és 800 m vízszintes látás mellett tette lehetővé a leszállást, ám Fülöp András főpilóta kezdeményezésére és szakemberek közreműködésével, veszélyes próbák után rendszeresítették a 30 m-es felhőalap és 400 m-es vízszintes látási minimumokon is landolásképes új berendezést. Ezzel a Malév megelőzte az Aeroflotot és még jó néhány nyugati légitársaságot is. A Malév Tu–154-esei rossz időben akkor is gond nélkül landoltak, amikor más légitársaságok gépeit már távolabbi repterekre kellett irányítani.
1978-tól használták hivatalosan a fejlesztéseket, addig azonban történt néhány negatív esemény a típussal. 1974-ben az EgyptAir gépe gyakorlórepülés közben balesetet szenvedett Kairóban, ezt követően kiderült, hogy a szárnyon már rövid üzemeltetési idő után is repedések, fáradásos elváltozások keletkeznek. A szárnyat áttervezték, a már szolgáló vagy épülő gépeken kicserélték azokat.
1975-ben történt a Tu–154-es első magyar vonatkozású balesete is: szeptember 30-án a reptér megközelítésekor a levegőben felrobbant. Ötven utas és a tízfős személyzet életét vesztette, az okok máig ismeretlenek. A roncsok több száz méter mélyen, a tengerben nyugszanak, a feketedobozt nem keresték, a későbbi vizsgálat alapján készült nemzetbiztonsági jelentést pedig titkosították.
1981. október 21-én a személyzet vétett többszörös, súlyos hibát: bár adott paraméterek alapján át kellett volna startolniuk, a kapitány alapjáratra állította a hajtóművek teljesítményét és még az ún. áramlásrontó lapokat is kinyitotta, így a gép annyira lelassult, hogy 265 km/h sebességgel a földhöz csapódott. A géptörzs farokrésze letört, a törzs több, mint egy kilométeres csúszás után állt meg. A csodának és a fedélzeti mérnök lélekjelenlétének köszönhető (leállította a hajtóműveket, bekapcsolta a tűzoltórendszert, és áramtalanította a gépet), hogy a több tonna kerozin nem lobbant lángra. Az utasok közül sokan sérültek meg könnyebben, súlyosan viszont csak a személyzet három tagja. Halálos áldozat nem volt.
Másik pilótahibás Malév TU–154-es baleset: emberek nem sérültek meg, a gép viszont használhatatlanná vált 2000. július 4-én, amikor a sietség miatt a személyzet kihagyta az ellenőrzőlistát (ez aztán a hiba!), elfelejtették kiengedni a futóművet, és vagy 400 méteres hason csúszás után kellett átstartolniuk. A deformált fékszárnyak ellenére az újabb leszállás sikerült, a menthetetlen gépen azóta a helyi tűzoltók gyakorolhatnak.
A Malévnél összesen tizennyolc Nagyvas szolgált,
a nyolcvanas évek végétől a Boeing 737-es azonban fokozatosan átvette a szerepét, a Tu–154-esek a folyamatos korszerűsítések, jó állapotuk és üzemidő-tartalékuk ellenére is elavultak, zajosságuk és magasabb üzemeltetési költségük miatt a Malév huszonnyolc év szolgálat után, 2001-ben végleg kivonta a típust a flottából. :-((



Az első, 1992-ben leállított Tu–154-es, már régóta a ferihegyi repülőmúzeumban (Aeropark) látható.



1981-ben landoláskor lecsúszott az eső miatt vizes kifutópályáról, de sikerült visszakormányozni, ’82-ben, Leningrádból hazafelé, egy fegyveres kiskatona Bécsbe akarta eltéríteni.
1991 szeptemberében az akkor tizennyolc éves gépet teherszállítóvá építették át. Utolsó útját
1993. június 6-án teljesítette, élő csirkéket vitt Budapestről Törökországba, majd visszarepült.
Sokáig állt és romlott az állapota a ferihegyi reptér hátsó részén.
2014-ben előrébb vontatták.



A huszonöt éve leállított repülőt a Budapest Airport szakemberei vontatták a Lufthansa Technik hangára elé, ahol teljesen lecsiszolták a felületéről a régi festéket, majd begurították a hangárba.



A Malév első Tu–154-ese kívülről olyan lett, mint újkorában, de nem hagyják abba a felújítást. Az LKK szlovák, görög és orosz partneri kapcsolatainak, valamint a támogatóknak köszönhetően számos alkatrész érkezik külföldről a közeljövőben, többek közt visszaszerelik az eltávolított hajtóműveket, a pilótafülkébe és az utastérbe pedig a tervek szerint hamarosan eredeti műszerek és ülések kerülnek vissza. Egykori stewardess mondta: “Ezen töltöttük a legszebb éveinket”.


Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése